Események

Nézőpont kérdése? Válság(ok) és értelmezéseik az európai periférián

Esemény kezdete: 2017.11.06. 11:00
Esemény vége: 2017.11.06. 15:00
Hely: MTA Humán Tudományok Kutatóháza, Budapest, Tóth Kálmán utca 4. fsz. 11-12. terem

Leírás:

Meghívó

Az MTA KRTK RKI társadalmi egyenlőtlenségeket kutató horizontális műhelye és a Gazdaságföldrajzi Műhely közös szervezésében rendezendő vitaülésre

A vitaülés témája:
Nézőpont kérdése? Válság(ok) és értelmezéseik az európai periférián

Időpont: 2017.11.06. 11.00-15.00
Helyszín: MTA Humán Tudományok Kutatóháza, Budapest, Tóth Kálmán utca 4. fsz. 11-12. terem  

A téma:
A kapitalizmus legutóbbi válsága rendszerszintű, előre kódolt, gazdasági átrendeződéssel és alapvető geopolitikai változásokkal járt – ebben a társadalomkutatók többsége egyetért –, sokak szerint azonban nem csupán egy korszak, hanem a kapitalizmus, mint társadalmi rendszer végét is jelent(het)i.  A visszaesés és az ezzel járó átrendeződés az európai periféria egészét érintette/érinti a magterület elhúzódó gazdasági válsága és változó globális státusza miatt, az elmúlt szűk egy évtizednek mégis eltérő makrogazdasági és politikai "kimenetei" voltak/vannak a kelet-közép-európai térségben, és ezt a térbeli differenciáltságot tovább erősítették társadalmi-térbeli polarizáció és marginalizáció folyamatai szubnacionális szinten. A válság időszakában ugyanakkor újraéledtek a viták az európai perifériák függőségét, strukturális problémáit és társadalmi konfliktusait újratermelő mechanizmusokról, ezek lehetséges értelmezéseiről/megközelítéseiről. Ezek kelet-európai perifériáról (itteni, "megélt" tapasztalatokból) kiinduló kritikái azonban csak szórványosak lelhetők fel a nemzetközi szakirodalomban.
A válság lehetséges értelmezései, konkrét társadalmi-térbeli következményei, továbbá az ezekhez kötődő viták legutóbbi válságon túlmutató tanulságai az európai perifériák számára mind a KRTK RKI társadalmi-térbeli egyenlőtlenségeket kutató műhelye, mind a Gazdaságföldrajzi Műhely számára fontos, megvitatandó kérdések. A vita reményeink szerint segíti nem csak a válság-irodalom átfogóbb és mélyebb megismerését, hanem az ahhoz kapcsolódó – a kelet-európai perifériáról, mint sajátos ismeretelméleti kontextusból kiinduló – kritikák megfogalmazását is.  

Vitakérdések
1.    Miben más 2008/13-as válság, mint a korábbiak?
2.    Vannak-e a válságnak kelet-közép-európai jellemzői, s ha igen, miben ragadhatók meg?  ilyenek?
3.    A válság térben egyenlőtlenül jelentkezett – és hatásai tovább mélyítették a társadalmi-térbeli egyenlőtlenségeket. Vannak-e általánosítható tanulságai a válságnak abban a tekintetben, hogy milyen típusú térségek az egyértelmű nyertesek és vesztesek, illetve miben ragadható meg előnyös/hátrányos helyzetük? Melyek a releváns térbeli léptékei a válság térben differenciált jelentkezése és következményei vizsgálatának? Alkalmasak-e az általunk használt térkategóriák a válság körülményeinek, ill. következményeinek feltárására?
4.    Milyen alternatívái lehetnek a neoliberális (és az átmenetileg, szórványosan alkalmazott keynesiánus) társadalom- és gazdaságpolitikáknak, amelyek enyhíthetik a válság katasztrofális társadalmi következményeit a poszt-tranzíciós kelet-közép-európai társadalmakban?

Műfaj: panelvita

A vitaindítókat tartják:  
•    Szabó Imre CEU, Department of Political Science
•    Gerőcs Tamás MTA KRTK Világgazdasági Intézet
•    Molnár Ernő, DE Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék 
•    Nagy Erika MTA KRTK Regionális Kutatások Intézete

Moderátor: Czirfusz Márton MTA KRTK Regionális Kutatások Intézete

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött;  jelentkezni Vámosné Zöld Mártánál lehet  az alábbi e-mail címen: zoldm@rkk.hu 

Jelentkezési határidő: 2017.10.27.

Parkolási lehetőség: a Lurdy-ház parkolójában (10 perc séta a kutatóháztól)
Javasolt irodalom:

http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00343404.2013.834044

http://eds.b.ebscohost.com/eds/pdfviewer/pdfviewer?vid=0&sid=a7d72c85-752f-4e67-ba9d-fbe1ee611544%40sessionmgr101

http://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/0309132514564046

http://spot.colorado.edu/~bairj/Research_&_Publications_files/Commodity%20Chains%20and%20the%20Uneven%20Geographies%20of%20Global%20Capitalism%20A%20disarticulations%20perspective.pdf

http://vki.hu/files/download_945.html

 

Games2020 - 6. játékelméleti világkongresszus - 2021. július 19. és 23.

Games2020 - 6. játékelméleti világkongresszus - 2021. július 19. és 23.Budapesten találkoznak a világ játékelméleti kutatói a KRTK közreműködésével.

Fiatal Regionalisták XII. Konferenciája - Győr, 2021. október 1–2. - Felhívás!

Fiatal Regionalisták XII. Konferenciája - Győr, 2021. október 1–2. - Felhívás!Várjuk előadók jelentkezését 2021. szeptember 10-ig a tizenkettedik alkalommal - teljes mértékben jelenléti rendezvényként - megrendezésre kerülő Fiatal Regionalisták Konferenciájára, amelynek célja lehetőséget teremteni a tudományág fiatal és tapasztalt kutatói számára egyaránt kutatási eredményeik bemutatására, felvetéseik megvitatására, eszmecsere folytatására.

Call for Papers - The Role of State in Varieties of Capitalism - 29-30 November 2021

Call for Papers - The Role of State in Varieties of Capitalism - 29-30 November 2021Deadline for abstract submission: 30 July, 2021; abstracts (max. 300 words) are expected via easychair system.

Kiemelt híreink

Az ″OTKA″ kutatási témapályázatok, a posztdoktori valamint fiatal kutatói kiválósági program 2021. évi nyertesei

Az ″OTKA″ kutatási témapályázatok, a posztdoktori valamint fiatal kutatói kiválósági program  2021. évi nyertesei A koronavírus okozta válsághelyzetben tovább nőtt a kutatói életpálya különböző szakaszaira kiírt OTKA-pályázatok keretösszege, hiszen a kutatások támogatására minden eddiginél nagyobb szükség van. Több mint 330 kutató és kutatócsoport nyert összesen 12 milliárd forint támogatást az elkövetkező 3 vagy 4 évre a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett alapkutatási pályázatokon. Az egyéni kutatókat és kutatócsoportokat megcélzó, úgynevezett OTKA-típusú programok a legkülönbözőbb kutatói kezdeményezésű projektek finanszírozásával, három pályázati kategóriában segítik a hazai tudományos élet legkiválóbb kutatóinak szakmai fejlődését, eredményeit és nemzetközi elismertségét.

Óvári Ágnes a Waste Management szakfolyóiratban megjelent új tanulmány társszerzője

Óvári Ágnes a Waste Management szakfolyóiratban megjelent új tanulmány társszerzője This study focuses on a comprehensive sustainability assessment of the management of the organic fraction of municipal solid waste in Ghent (Belgium), Hamburg (Germany) and Pécs (Hungary). A sustainability assessment framework has been applied to analyse social, environmental, and economic consequences at the midpoint level (25 impact categories) and at the endpoint level (5 areas-of-protection).

Nagy Gábor, Rácz Szilárd és Jóna László tanulmányai a Magyar Urbanisztikai Társaság kötetében

Nagy Gábor, Rácz Szilárd és Jóna László tanulmányai a Magyar Urbanisztikai Társaság kötetében Városok - Tervezés - Ingatlanpiac: Az urbanisztika aktuális kérdései. Szerkesztette: Salamin Géza - Tóth Bálint. Budapest, 2021.

További híreink »