Fertő Imre és Szerb András Bence tanulmánya megjelent a Gazdálkodás című agrárökonómiai tudományos folyóiratban
2021.07.06 | 08:55A külkereskedelmi költségek és az élelmiszerválság hatása
a magyar kukoricaexportra
Fertő Imre – Szerb András Bence
Kulcsszavak: mezőgazdaság, gabonakereskedelem, kukorica, Magyarország, gravitációs modell, Q11, Q13, Q17
A kukorica Magyarország egyik legjelentősebb mezőgazdasági exportterméke. A tanulmány a gazdasági válság és a külkereskedelmi költségek hatását vizsgálja a magyar kukoricaexport esetében az 1996 és 2015 közötti időszakban. A szerzők standard gravitációs modellt alkalmaznak, hogy meghatározzák a hazai kukoricaexport fő tényezőit és pozícióját a világpiacon. Az eredmények azt mutatják, hogy a keresleti oldalon mind az importőrök piaci mérete, mind jövedelme pozitív és jelentős hatást gyakorol a magyar kukoricaexportra. Az elméleti várakozásoknak megfelelően a távolság negatívan befolyásolta az exportot. A válság meglepő módon pozitív hatással volt a magyar kukoricaexportra, ami annak tudható be, hogy időben egybeesett az EU-tagság piacbővítő hatásával.
Eseménynaptár
Kiemelt híreink
Az ″OTKA″ kutatási témapályázatok, a posztdoktori valamint fiatal kutatói kiválósági program 2021. évi nyertesei
A koronavírus okozta válsághelyzetben tovább nőtt a kutatói életpálya különböző szakaszaira kiírt OTKA-pályázatok keretösszege, hiszen a kutatások támogatására minden eddiginél nagyobb szükség van. Több mint 330 kutató és kutatócsoport nyert összesen 12 milliárd forint támogatást az elkövetkező 3 vagy 4 évre a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett alapkutatási pályázatokon. Az egyéni kutatókat és kutatócsoportokat megcélzó, úgynevezett OTKA-típusú programok a legkülönbözőbb kutatói kezdeményezésű projektek finanszírozásával, három pályázati kategóriában segítik a hazai tudományos élet legkiválóbb kutatóinak szakmai fejlődését, eredményeit és nemzetközi elismertségét.
- 2021.08.02.
- Tovább olvasom
Óvári Ágnes a Waste Management szakfolyóiratban megjelent új tanulmány társszerzője
This study focuses on a comprehensive sustainability assessment of the management of the organic fraction of municipal solid waste in Ghent (Belgium), Hamburg (Germany) and Pécs (Hungary). A sustainability assessment framework has been applied to analyse social, environmental, and economic consequences at the midpoint level (25 impact categories) and at the endpoint level (5 areas-of-protection).
- 2021.07.29.
- Tovább olvasom
Nagy Gábor, Rácz Szilárd és Jóna László tanulmányai a Magyar Urbanisztikai Társaság kötetében
Városok - Tervezés - Ingatlanpiac: Az urbanisztika aktuális kérdései. Szerkesztette: Salamin Géza - Tóth Bálint. Budapest, 2021.
- 2021.07.28.
- Tovább olvasom