Brexit-végkifejlet: miért volt ilyen nehéz? - Somai Miklós cikke a Portfolio KRTK Blogban
2021.01.07 | 11:532016. június 23., az ominózus népszavazás óta, a Brexit-folyamat úgy kígyózott az átlagos újságolvasó szeme előtt, mint valami végeláthatatlan szappanopera: az utolsó pillanatban mindig közbejött valami, egy nem várt fordulat, majd a történet folytatódott tovább. Lassan már a szakemberek számára sem volt egyértelmű, vajon a briteknek sikerül-e valaha is teljesen elszakadniuk az Európai Uniótól. 2020 karácsonyán úgy tűnt, a történet véget ért: az utolsó pillanatban tető alá hozott kereskedelmi megállapodásnak köszönhetően 2021. január 1-től alapvetően változik a brit-EU viszony. Ugyanakkor még mindig maradtak nyitott kérdések. Ebben az írásban annak próbálunk meg utánajárni, mi van a háttérben, miért volt ennyire nehéz.
Tovább olvasom »Brucker Balázs írása a Portfolio KRTK blogjában: Értékek és érdekek harca – az EU 2021 és 2027 közötti kohéziós politikája
2020.12.30 | 06:54A közelmúltban – hosszú és komplex, vétó-fenyegetéstől sem mentes tárgyalások sorozatának eredményeképpen – az Európai Parlament (EP) és a Tanács is jóváhagyta a 2021–2027-es időszakra szóló többéves költségvetési keretet (Multiannual Financial Framework, MFF). A hétéves költségvetés elfogadása hazánk számára kiemelt fontosságú, hiszen az MFF-ből és a koronavírus-járványból okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítására szolgáló eszköz, a Next Generation EU támogatási részéből Magyarország számára elérhető források nagysága több mint 40 milliárd EUR, amelyből a felzárkóztatásra fordítható kohéziós boríték nagysága közel 20 milliárd EUR.
Tovább olvasom »Versengő vagy együttműködő lény az ember? - Kiss Hubert János az Elemző közgazdász videósorozat újabb részében
2020.12.29 | 11:57A gazdaság működésének magyarázata során a közgazdászok gyakran a versengést mint domináns magatartást szokták hangsúlyozni, pedig az együttműködés legalább ilyen fontos. Az emberek nagyon sokfélék, egészen eltérő mértékben hajlandók kooperálni. Az együttműködés idővel alább tud hagyni az emberek között, és ezért érdekes kutatási terület, hogy vajon mi tudja újra felerősíteni a kooperációs hajlandóságot. Kiss Hubert János egy érdekes példán keresztül mutatja be, hogy miként tud ehhez hozzájárulni a kísérleti közgazdaságtan.
Tovább olvasom »Videofelvételen a Regionális jövőképek Magyarországon – konferencia előadásai
2020.12.18 | 11:45A KRTK Regionális Kutatások Intézete, a Magyar Tudományos Akadémia IX. (Gazdaság- és Jogtudományok) Osztálya, a Magyar Tudományos Akadémia Regionális Tudományi Bizottsága és a Magyar Regionális Tudományi Társaság a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat keretében „Regionális jövőképek Magyarországon” címmel online konferenciát szervezett 2020. november 10-én. Az előadások megtekinthetők az MTA Youtube csatornáján.
Tovább olvasom »Hogyan segíthetünk hatékonyan a vírus miatt lemaradt diákoknak a tanulásban? Biró Péter és a Mechanizmustervezés Kutatócsoport a megoldásán dolgozik
2020.12.18 | 11:33″Kialakítottunk egy párosító mechanizmust, amivel az önkéntesen jelentkező mentorokat kötjük össze a segítséget kérő diákokkal. A platformot a második hullám miatt újraindítjuk.″
Tovább olvasom »Horeczki Réka doktori disszertációjának kitüntetése a Pannon Tudományos Napon
2020.12.18 | 09:31A Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Akadémiai Bizottsága a Tudós Klub közreműködésével 2020. november 26-án rendezte meg a Pannon Tudományos Napot (Pécsett hibrid formában), ahol a ″PAB régió legjobbnak ítélt PhD munkája″ díjat Horeczki Réka kapta meg. Kutatónknak gratulálunk.
Tovább olvasom »Eseménynaptár
Kiemelt híreink
Az ″OTKA″ kutatási témapályázatok, a posztdoktori valamint fiatal kutatói kiválósági program 2021. évi nyertesei
A koronavírus okozta válsághelyzetben tovább nőtt a kutatói életpálya különböző szakaszaira kiírt OTKA-pályázatok keretösszege, hiszen a kutatások támogatására minden eddiginél nagyobb szükség van. Több mint 330 kutató és kutatócsoport nyert összesen 12 milliárd forint támogatást az elkövetkező 3 vagy 4 évre a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett alapkutatási pályázatokon. Az egyéni kutatókat és kutatócsoportokat megcélzó, úgynevezett OTKA-típusú programok a legkülönbözőbb kutatói kezdeményezésű projektek finanszírozásával, három pályázati kategóriában segítik a hazai tudományos élet legkiválóbb kutatóinak szakmai fejlődését, eredményeit és nemzetközi elismertségét.
- 2021.08.02.
- Tovább olvasom
Óvári Ágnes a Waste Management szakfolyóiratban megjelent új tanulmány társszerzője
This study focuses on a comprehensive sustainability assessment of the management of the organic fraction of municipal solid waste in Ghent (Belgium), Hamburg (Germany) and Pécs (Hungary). A sustainability assessment framework has been applied to analyse social, environmental, and economic consequences at the midpoint level (25 impact categories) and at the endpoint level (5 areas-of-protection).
- 2021.07.29.
- Tovább olvasom
Nagy Gábor, Rácz Szilárd és Jóna László tanulmányai a Magyar Urbanisztikai Társaság kötetében
Városok - Tervezés - Ingatlanpiac: Az urbanisztika aktuális kérdései. Szerkesztette: Salamin Géza - Tóth Bálint. Budapest, 2021.
- 2021.07.28.
- Tovább olvasom