Ricz Judit: Brazília a hierarchikus, államvezérelt kapitalizmus csapdájában?
2020.05.12 | 06:31Összefoglaló:
Brazília az utóbbi években elsősorban a gazdasági és politikai válság, valamint a korrupciós botrányok kapcsán került be a híradásokba. Ezek nyomán 2018 őszén a nőgyűlölő, homofób és gyűlöletkeltő megjegyzéseiről híres Jair Bolsonaro, radikális jobboldali populista politikus megválasztása gyakorlatilag egyetlen üzenetre, a változás ígéretére vezethető vissza. A politikai színtéren bekövetkező illiberális fordulatot azonban Brazíliában a liberális gazdaságpolitika melletti elköteleződés kísérte, bár ennek megvalósítását felülírhatja a 2020 elején kibontakozó koronavírus járvány. Tanulmányunkban célunk annak alátámasztása, hogy bár az “örök feltörekvő” délamerikai ország gazdaságtörténete a liberális és államvezérelt gazdaságpolitikai ciklusok állandó váltakozásával jellemezhető, a piacgazdaság működési mechanizmusait, logikáját tartósan a hierarchikus és informális kapcsolatok dominálják, és ez még a huszonegyedik század elején is érvényes, sőt a legújabb politikai és gazdasági változások tükrében egyre inkább erősödő tendenciát mutat.
JEL: O10, O54, P16
Tárgyszavak: Brazília, fejlesztő állam, kapitalizmusváltozatok, államkapitalizmus, hierarchikus piacgazdaság, informális kapcsolatok
Eseménynaptár
Kiemelt híreink
Az ″OTKA″ kutatási témapályázatok, a posztdoktori valamint fiatal kutatói kiválósági program 2021. évi nyertesei
A koronavírus okozta válsághelyzetben tovább nőtt a kutatói életpálya különböző szakaszaira kiírt OTKA-pályázatok keretösszege, hiszen a kutatások támogatására minden eddiginél nagyobb szükség van. Több mint 330 kutató és kutatócsoport nyert összesen 12 milliárd forint támogatást az elkövetkező 3 vagy 4 évre a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett alapkutatási pályázatokon. Az egyéni kutatókat és kutatócsoportokat megcélzó, úgynevezett OTKA-típusú programok a legkülönbözőbb kutatói kezdeményezésű projektek finanszírozásával, három pályázati kategóriában segítik a hazai tudományos élet legkiválóbb kutatóinak szakmai fejlődését, eredményeit és nemzetközi elismertségét.
- 2021.08.02.
- Tovább olvasom
Óvári Ágnes a Waste Management szakfolyóiratban megjelent új tanulmány társszerzője
This study focuses on a comprehensive sustainability assessment of the management of the organic fraction of municipal solid waste in Ghent (Belgium), Hamburg (Germany) and Pécs (Hungary). A sustainability assessment framework has been applied to analyse social, environmental, and economic consequences at the midpoint level (25 impact categories) and at the endpoint level (5 areas-of-protection).
- 2021.07.29.
- Tovább olvasom
Nagy Gábor, Rácz Szilárd és Jóna László tanulmányai a Magyar Urbanisztikai Társaság kötetében
Városok - Tervezés - Ingatlanpiac: Az urbanisztika aktuális kérdései. Szerkesztette: Salamin Géza - Tóth Bálint. Budapest, 2021.
- 2021.07.28.
- Tovább olvasom