Állásfoglalás
2018.06.20 | 15:29Tisztelt Kollégák!
Tudományos kutatóként, intézeti vezetőként egész életünkben a kutatói szabadság és felelősség elve vezetett bennünket. Meggyőződésünk, hogy a tudomány csak akkor érhet el eredményeket és csak akkor segítheti a társadalmat, ha ezeket az elveket betartja. Egy szabad és felelős kutatói közösségben nem valamilyen felsőbbség szabja meg, hogy mit és hogyan kell kutatni, a kutatás eredményességét nem hivatalok,hanem a hazai és nemzetközi szakma értékeli.
A történelem megannyi példája bizonyítja, hogy a felfedező kutatásokat befolyásoló hatalmi szándék – hosszú távon biztosan – kudarcot vall.Nekünk kutatóknak a tényeket, a valóságot kell megvizsgálnunk és munkánk során saját szakmánk elvárásainak és etikai normáinak kell megfelelnünk.
Tegnap egy gazdasági hetilapban az MTA társadalomkutatóit listázták, munkájukat károsnak, feleslegesnek minősítették. Őket kutatói integritásukban támadták, kétségbe vonva az általuk művelt területek és kutatások társadalmi érvényességétés hasznosságát.Ezt a leghatározottabban visszautasítjuk, a cikkben megbélyegzett kollégáinkkal pedig szolidárisak vagyunk. Minden rendelkezésünkre álló eszközzel azon vagyunk, hogy munkatársainkat és a munkájukhoz nélkülözhetetlen kutatói szabadság, felkészültség és felelősség elvét megvédjük.
Budapest, 2018. június 20.
Fazekas Károly
Főigazgató
MTA KRTK
Fertő Imre Kovács Katalin Szanyi Miklós
igazgató igazgató igazgató
MTA KRTK KTI MTA KRTK RKI MTA KRTK VGI
Eseménynaptár
Kiemelt híreink
Az ″OTKA″ kutatási témapályázatok, a posztdoktori valamint fiatal kutatói kiválósági program 2021. évi nyertesei
A koronavírus okozta válsághelyzetben tovább nőtt a kutatói életpálya különböző szakaszaira kiírt OTKA-pályázatok keretösszege, hiszen a kutatások támogatására minden eddiginél nagyobb szükség van. Több mint 330 kutató és kutatócsoport nyert összesen 12 milliárd forint támogatást az elkövetkező 3 vagy 4 évre a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett alapkutatási pályázatokon. Az egyéni kutatókat és kutatócsoportokat megcélzó, úgynevezett OTKA-típusú programok a legkülönbözőbb kutatói kezdeményezésű projektek finanszírozásával, három pályázati kategóriában segítik a hazai tudományos élet legkiválóbb kutatóinak szakmai fejlődését, eredményeit és nemzetközi elismertségét.
- 2021.08.02.
- Tovább olvasom
Óvári Ágnes a Waste Management szakfolyóiratban megjelent új tanulmány társszerzője
This study focuses on a comprehensive sustainability assessment of the management of the organic fraction of municipal solid waste in Ghent (Belgium), Hamburg (Germany) and Pécs (Hungary). A sustainability assessment framework has been applied to analyse social, environmental, and economic consequences at the midpoint level (25 impact categories) and at the endpoint level (5 areas-of-protection).
- 2021.07.29.
- Tovább olvasom
Nagy Gábor, Rácz Szilárd és Jóna László tanulmányai a Magyar Urbanisztikai Társaság kötetében
Városok - Tervezés - Ingatlanpiac: Az urbanisztika aktuális kérdései. Szerkesztette: Salamin Géza - Tóth Bálint. Budapest, 2021.
- 2021.07.28.
- Tovább olvasom