Intézetközi kutatócsoportok
FDI (Foreign Direct Investment) kutatócsoport
A Külföldi közvetlentőke-befektetésekkel (foreign direct investment – FDI) foglalkozó csoport tagjai az MTA KRTK három tagintézetéből érkeztek. A csoport azokat a szinergiákat használja ki, amelyek a téma eltérő megközelítéséből adódnak a három intézetben: a közgazdasági, üzleti gazdaságtani, politikai gazdaságtani, fejlődésgazdaságtani és gazdaságföldrajzi aspektusok kombinálásából igyekszik új szempontokat felvetni a közvetlentőke-befektetések és a multinacionális vállalatok vizsgálatában, elsősorban a magyarországi és kelet-közép-európai fejlemények empirikus vizsgálatán keresztül.
EU (Európai Unió) Kutatócsoport
A kutatócsoport célja, hogy összefogja azokat a mindhárom KRTK intézetben folyó kutatásokat, amelyek az Európai Unió gazdaságával, integrációs problémáival, gazdaságpolitikai kérdéseivel foglalkoznak. A csoport lehetőséget ad arra, hogy egy-egy konkrét témát több oldalról megvizsgáljunk és szakmailag megvitassunk. Ily módon olyan közös publikációk születhetnek, amelyek újszerű megvilágításba helyeznek bizonyos problémákat. Cél, hogy ezeket nemzetközi konferenciákon is bemutassuk. A csoport 2019 folyamán két szakmai workshopot tervez, továbbá megrendez egy konferenciát az Európai Unión belüli konvergencia, és az erre ható tényezők témájában.
Nemzetközi Összehasonlító Tanulmányok Kutatócsoport
A Kutatócsoport 2015 alakult. Tagjai a nemzetközi gazdaság területén összehasonlító tanulmányokat végző kutatók. A kutatócsoport célja a KRTK-n belül és a szélesebb szakmai közéletben zajló kutatások koordinálása, a kutatási eredmények közös disszeminációja, potenciálisan együttes pályázati munka. A tevékenység a megalakulást követően elsősorban az eredmények közös bemutatására irányult. Ennek keretében Budapesten és Szegeden több alkalommal kerültek megrendezésre tudományos műhely rendezvények. A kutatócsoport éves rendszerességgel szervez nemzetközi konferenciát, amelynek címe „The Role of State in Varieties of Capitalism”. 2015 és 2018 között négy alkalommal került megrendezésre ez a rendezvény, amelynek szervezésébe és lebonyolításába a CEU-n működő Center of European Neighborhood Studies kutatóegység is bekapcsolódott. A konferenciák 50-60 fő előadó és neves vezérelőadók részvételével zajlottak le (Andreas Nölke, Martin Myant, Leszek Balcerowicz, Michael Landesmann, Robert Wade). Az első két konferencia válogatott előadásaiból a Palgrave-MacMillan kiadó International Political Economy sorozatában szerkesztett kötet jelenik meg 2019-ben.
Kiemelt híreink
Az ″OTKA″ kutatási témapályázatok, a posztdoktori valamint fiatal kutatói kiválósági program 2021. évi nyertesei
A koronavírus okozta válsághelyzetben tovább nőtt a kutatói életpálya különböző szakaszaira kiírt OTKA-pályázatok keretösszege, hiszen a kutatások támogatására minden eddiginél nagyobb szükség van. Több mint 330 kutató és kutatócsoport nyert összesen 12 milliárd forint támogatást az elkövetkező 3 vagy 4 évre a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett alapkutatási pályázatokon. Az egyéni kutatókat és kutatócsoportokat megcélzó, úgynevezett OTKA-típusú programok a legkülönbözőbb kutatói kezdeményezésű projektek finanszírozásával, három pályázati kategóriában segítik a hazai tudományos élet legkiválóbb kutatóinak szakmai fejlődését, eredményeit és nemzetközi elismertségét.
- 2021.08.02.
- Tovább olvasom
Óvári Ágnes a Waste Management szakfolyóiratban megjelent új tanulmány társszerzője
This study focuses on a comprehensive sustainability assessment of the management of the organic fraction of municipal solid waste in Ghent (Belgium), Hamburg (Germany) and Pécs (Hungary). A sustainability assessment framework has been applied to analyse social, environmental, and economic consequences at the midpoint level (25 impact categories) and at the endpoint level (5 areas-of-protection).
- 2021.07.29.
- Tovább olvasom
Nagy Gábor, Rácz Szilárd és Jóna László tanulmányai a Magyar Urbanisztikai Társaság kötetében
Városok - Tervezés - Ingatlanpiac: Az urbanisztika aktuális kérdései. Szerkesztette: Salamin Géza - Tóth Bálint. Budapest, 2021.
- 2021.07.28.
- Tovább olvasom